Czy każdy pracownik powinien przejść szkolenie w zakresie BHP? Odpowiadają eksperci H&S Solutions
Mniejsze lub większe zagrożenia dla zdrowia pracowników można spotkać w praktycznie każdym środowisku pracy, dlatego też szkolenie BHP przed rozpoczęciem pracy to obowiązek zawodowy określony w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy. Temu obowiązkowi podlega również kadra zarządzająca i pracodawca. Istnieją jednak wyjątki od reguły i nimi zajmiemy się w poniższym artykule.
Czy każdy pracownik musi przejść szkolenie BHP?
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych nie muszą przechodzić wstępnego szkolenia BHP. W ich przypadku zasady współpracy regulowane są przez Kodek cywilny, a nie Kodeks pracy. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Jeśli praca wiąże się z wysokim ryzykiem utraty zdrowia lub życia, wówczas szkolenie BHP staje się obowiązkowe. Obowiązku odbycia szkolenia BHP nie mają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą pod warunkiem, że jest owa działalność prowadzona zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony zdrowia i życia. Gdy właściciel jednoosobowej firmy, zdecyduje się zatrudnić pracownika, automatycznie staje się zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia BHP zarówno dla pracownika, jak i dla siebie. Tego typu zadanie warto zlecić specjalistom z firmy zewnętrznej.
Jak przygotować się do szkolenia BHP w miejscu pracy?
Pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenia BHP, aby upewnić się, że są oni dobrze poinformowani o bezpiecznych praktykach i procedurach w miejscu pracy. Szkolenia BHP Wrocław mogą pomóc pracownikom lepiej zrozumieć obowiązki i odpowiedzialność z nich wynikającą oraz umożliwić im lepsze dostosowanie się do obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Aby przygotować się do szkolenia, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Jako że pracodawca jest odpowiedzialny za przeprowadzenie szkolenia, powinien dostarczyć uczestnikom szkolenia wszelkie niezbędne materiały szkoleniowe. Nie musi jednak przygotowywać ich osobiście, korzystając z pomocy praktyków z firmy zewnętrznej. Przed rozpoczęciem szkolenia warto również zapoznać się z regulaminem firmy oraz obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa. Aby maksymalnie skorzystać ze szkolenia, warto przygotować listę pytań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, by móc zadać je ekspertom podczas spotkania.