Kogo dotyczy zawodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Czym tego rodzaju OC różni się od wariantu dla działalności? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi, by zabezpieczyć siebie i prowadzoną firmę od różnego typu ryzyka.
OC działalności vs. OC zawodowe
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stanowi jeden z elementów ubezpieczenia skierowanego do szeroko rozumianych firm – zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek mających wielu współwłaścicieli i inwestorów. Takie OC dzieli się na warianty, z których część jest warta uwagi (fakultatywna), część zaś obowiązkowa. Do popularnych należą OC działalności, OC najemcy, OC pracodawcy, OC członków władz spółki, OC za szkody wyrządzone w środowisku, OC za produkt. Na granicy OC firmowych stoi OC zawodowe, z którego skorzystają nawet osoby nieposiadające firmy.
Podczas gdy OC działalności to opcja dla firm prowadzących działalność usługową lub produkcyjną skierowaną do osoby trzeciej, OC zawodowe jest bardzo ważnym i obowiązkowym składnikiem ubezpieczenia dla osób, które z tytułu wykonywanego zawodu mogą wyrządzić komuś szkodę. Chodzi zarówno o wykonanie usługi ze szkodą, jak i zaniechanie wykonania usługi, co doprowadziło do szkody.
Kto musi posiadać OC zawodowe?
Przykładowymi beneficjentami ubezpieczenia z OC zawodowym są:
- medycy: lekarz, pielęgniarka i pozostały personel medyczny,
- osoby zajmujące się prawem: adwokat, radca prawny, notariusz, komornik, rzeczoznawca majątkowy,
- osoby związane z budynkami (m.in. mieszkalnymi): architekt, projektant, inspektor nadzoru budownictwa, pośrednik nieruchomości, zarządca nieruchomości,
- osoby związane z doradztwem (ochroną, finansami): agent ubezpieczeniowy, broker,
- osoby odpowiedzialne za transport (ludzi, towarów): przewoźnik, spedytor.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Human.org.pl.
Zdj. Shutterstock