Kredyty zaciągane na wiele lat i szybkie pożyczki, tzw. chwilówki, niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród osób prywatnych. Wielu z nas traktuje je jako źródło finansowania większych i mniejszych inwestycji. Jeszcze do niedawna mówiło się, że „wchodzenie w dorosłość z kredytem” to nienajlepszy sposób na rozpoczynanie samodzielnego życia. Dziś jest inaczej – młodzi ludzie coraz chętniej korzystają ze wsparcia banków na przykład podczas poszukiwań idealnej nieruchomości.
Okazuje się jednak, że otrzymanie kredytu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Bank skrupulatnie sprawdza nasze źródło dochodów i plany na przyszłość. Jednym z najważniejszych wskaźników podczas ubiegania się o pożyczkę jest pozytywna historia kredytowa BIK. O czym mowa i jak poprawić złą historię kredytową? Oto najważniejsze informacje dla osób rozważających zaciągniecie pożyczki.
Historia kredytowa – co to jest?
Mówiąc najprościej, historia kredytowa to zbiór wszystkich informacji dotyczących obecnych i wcześniejszych kredytów wziętych przez konkretną osobę. Poza informacjami o wysokości pożyczki, znaczenie mają również inne elementy.
- Terminowość spłaty poszczególnych rat – bank zwraca uwagę na to, czy potencjalny kredytobiorca nie zalegał ze zwrotem należności.
- Długość okresu spłaty – informacja o przyspieszeniu zakończenia spłaty jest wyjątkowo korzystnym czynnikiem.
- Wiadomości dotyczące poręczeń kredytów i pożyczek przez klienta – pełniąc funkcję poręczyciela wobec innych, sami stajemy się dla banku bardziej wiarygodni.
Aby otrzymać szczegółowe informacje dotyczące historii kredytowej, należy skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej (BIK).
Czy pożyczka ze złą historią kredytową jest możliwa?
Zapoznając się z informacjami na temat potencjalnego kredytobiorcy, bank w pierwszej kolejności skontroluje jego historię kredytową. Bez trudu odkryje też wszystkie trudności, jakie towarzyszyły nam podczas okresu spłaty.
Negatywna historia kredytowa jest podstawowym kryterium, które dyskwalifikuje nas w oczach instytucji finansowej. Czy to oznacza, że osoby ze złą historią kredytową na zawsze tracą szansę uzyskania kolejnej pomocy od baku? Nie, choć z pewnością nie jest łatwe.
Pożyczka ze złą historią kredytową nadal jest możliwa. W większości przypadków wymaga jednak jak najszybszego kontaktu z odpowiednimi firmami. Do najczęstszych powodów powstawania złej historii kredytowej należy:
- nieterminowa spłata kolejnych rat zadłużenia,
- wpisanie do bazy dłużników
- i zajęcie konta bankowego przez komornika.
Okazuje się, że niekorzystna historia kredytowa może mieć tak samo zgubny wpływ na decyzję banku, jak brak historii kredytowej. Dlaczego? Ponieważ wszystkie informacje zgromadzone w bazie BIK stanowią dowody na płynność finansową osoby ubiegającej się o kolejną pożyczkę. Jeśli w przeszłości nie braliśmy kredytu, bank nie jest w stanie ocenić, czy i jak poradzimy sobie ze spłatą pierwszego zadłużenia.
Jak poprawić złą historię kredytową?
Istnieje kilka sposobów na poprawienie dotychczasowej sytuacji kredytowej. Z pewnością należą do nich:
- unikanie zaciągania nadmiernej ilości zobowiązań finansowych w tej samej chwili;
- rezygnacja z kart kredytowych – korzystanie jedynie z bieżących środków finansowych;
- wydłużenie okresu kredytowania – w ten sposób obniżymy koszt comiesięcznej raty;
- zaprezentowanie pracownikom banku dokumentów potwierdzających ciągłość zatrudnienia.
Poprawianie złej i budowanie pozytywnej historii kredytowej warto natomiast zacząć od sprawdzenia zdolności kredytowej iArtykuł powstał we współpracy z firmą Czas na Kredyt.
1 thoughts on “Kredyt bez problemów. Znaczenie pozytywnej historii kredytowej dla pożyczkobiorców”