Czy zawory kulowe kołnierzowe są popularne? Gdzie się je najczęściej stosuje i dlaczego? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także garść informacji dodatkowych na temat tego rodzaju instalacji.
Czy zawory kulowe są popularne?
Tego rodzaju rozwiązania stosuje się bardzo często ze względu na prostą technologię, mającą zastosowania zarówno w instalacjach, którymi płynie woda (lub – jak chociażby w przypadku fabryk i zakładów przemysłowych – inne ciecze) lub gaz. Tu jednak skupimy się na tym pierwszym zastosowaniu.
Należy przy tym dodać, iż zawory kulowe sprawdzają się tez jako rozwiązanie dodatkowe, obok zwykłych zaworów. Wynika to z prostoty ich sposobu ich konstrukcji, który opiera się na kuli, która po ustawieniu blokady, umieszczana jest w gnieździe, przez które przechodzi woda, blokując ich przepływ.
Gdzie stosuje się zawory kulowe?
Tego rodzaju zawory (których duży wybór można przejrzeć na stronie https://www.zawory.com.pl/zawory-kulowe-kolnierzowe,z,21.html), stosuje się zarówno w mieszkaniach, jak i w obiektach przemysłowych. Oczywiście muszą być one odpowiednio dostosowane do warunków, w których będą wykorzystywane. Przykładowo w przypadku fabryk zawory kulowe nierdzewne powinny dodatkowo uwzględniać możliwość zetknięcia się z różnymi rodzajami substancji chemicznych. W każdym przypadku materiał powinien też wytrzymywać ekspozycję na konkretny zakres temperatur (zwłaszcza w przypadku instalacji grzewczych, choć rzecz jasna nie tylko), zarówno niskich, jak i wysokich. Oczywiście warto również zwrócić uwagę na ciśnienie, pod którym może się znaleźć zawór.
Do tego można też napomnieć, iż czasami sięga się po zawory kulowe wyposażone w zintegrowany filtr, który blokuje przepływ ewentualnych zanieczyszczeń.
Samo sterowanie zaworami kulowymi też może wyglądać rozmaicie. W ich mniejszych wersjach często stosuje się dźwignie, jednak jak łatwo się domyślić w przypadku zastosowań przemysłowych nieraz może być wymagane inne rozwiązanie, najlepiej zautomatyzowane – i często właśnie takie się wdraża, bazując przy tym na mechanizmach pneumatycznych.