Dobrze przygotowany i profesjonalnie realizowany system motywacyjny sprzyja rozwojowi osobistemu pracowników, a firmie pomaga zwiększać zyski. Jak powinien być skonstruowany system motywacyjny w firmie?
Pracowniczy system motywacyjny w teorii
Znalezienie dobrego – wykwalifikowanego i sumiennego – pracownika nie jest zadaniem łatwym. Jeszcze trudniej jest takiego pracownika zatrzymać w firmie. Pomaga w tym system motywacyjny. Ogólne założenia takiego systemu mówią, że powinien on być:
- efektywny
- zrozumiały
- akceptowalny
- elastyczny
- kompleksowy
- sprawiedliwy
Zasady systemu motywacyjnego muszą być więc zrozumiałe i akceptowane przez wszystkim. Niezbędne jest również indywidualne oraz sprawiedliwe traktowanie każdego pracownika.
System motywacyjny w firmie – przykłady i inspiracje
System motywacyjny jest spójnym zbiorem narzędzi, które motywują pracownika do efektywnej pracy indywidualnej oraz w zespole. Oznacza to, że z jednej strony pracownik powinien dążyć do samodoskonalenia i poprawy indywidualnych wyników, z drugiej zaś współpracować z innymi osobami, mając na uwadze wspólne dobro, jakim jest rozwój firmy.
W tym celu wykorzystuje się narzędzia:
- płacowe – premie za efektywność, premie uznaniowe, dodatki oraz podwyżki
- pozapłacowe – pakiety medyczne, karty sportowe, darmowe kursy językowe, szkolenia zawodowe, skrócony czas pracy w określone dni, imprezy integracyjne
Aby system motywacyjny przynosił wymierne korzyści, powinien działać kompleksowo – integrować zespoły, zachęcać do rozwoju osobistego, wynagradzać zaangażowanie i postępy w pracy, a także motywować do poprawy najsłabszych punktów. Nadrzędnym celem systemu motywacyjnego jest większa wydajność pracowników, mniejsza rotacja pracowników, co w konsekwencji przekłada się na większe zyski w firmie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Iki-Studio.
Fot. Shutterstock.