Trwałość podłogi i jej wytrzymałość na wiele czynników, to jedna z cech, którą kierujemy się przy wyborze posadzki. Szczególnie ważne jest to w przypadku pomieszczeń, w których używa się ciężkich maszyn, wózków widłowych lub narażone są na wzmożony ruch. Najtrudniejszym zadaniem jest dobór posadzki do magazynów, sklepów, zakładów przemysłowych, a także biur. Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku jest posadzka epoksydowa. Dziś opowiemy o jej zaletach i o tym gdzie najlepiej się sprawdzi.
Czym jest posadzka epoksydowa?
Na początku wyjaśnijmy, czym dokładnie jest posadzka epoksydowa. Ten rodzaj posadzki składa się z różnego rodzaju żywic i wypełniaczy. Specjalnie skomponowany skład sprawia, że posadzki epoksydowe charakteryzują się dużą trwałością. Posadzki epoksydowe zaliczane są do grupy posadzek żywicznych, do których należą również posadzki:
- poliuretanowe
- epoksydowo-poliuretanowe
- akrylowe
Posadzki dostępne są w różnych grubościach – im grubsza jest warstwa posadzki, tym jest ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Na trwałość posadzki ma też wpływ sposób eksploatacji i konserwacji.
Posadzki epoksydowe występują w wersji dwu- i trójskładnikowej. Oczywiście podstawowym składnikiem tej posadzki jest ciekła żywica epoksydowa. W wersji dwuskładnikowej dodatkiem jest najczęściej piasek kwarcowy oraz mineralne pigmenty. W przypadku wersji trójskładnikowej poza wcześniej wspomnianymi składnikami dodaje się również utwardzacz aminowy.
Gdzie warto stosować posadzki epoksydowe?
Zastanawiasz się w jakich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się posadzki epoksydowe? Odznaczają się wyjątkową trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia. Warto wspomnieć, że posadzki z żywicy epoksydowej grubo powłokowe sprawdzą się nawet w przestrzeniach, narażonych na duże obciążenie. To idealna posadzka do magazynów, a także hali produkcyjnych. Warto jednak zadbać o to, by wózki widłowe i inne pojazdy poruszające się po posadzce miały zamontowane gumowe kółka. Podłoga epoksydowa może być również stosowana w zakładach chemicznych i innych miejscach, w których podłoga narażona jest na działanie szkodliwych substancji. Wysoka odporność chemiczna żywicy epoksydowej sprawia, że nawet w tak ekstremalnych sytuacjach posadzka pozostaje w idealnym stanie. Posadzki z żywicy epoksydowej są nie tylko trwałe, ale i estetyczne. Dlatego też coraz częściej stosowane są także w budownictwie mieszkalnym. To doskonały sposób na funkcjonalne wykończenie przestrzeni.