Środowiska biznesowe bardzo często korzystają z najpopularniejszej formy faktoringu, czyli z faktoringu niepełnego. Usługi faktoringowe są dostępne dla przedsiębiorców od wielu lat, ale bardzo długo mogły z nich korzystać tylko firmy, które w zasadzie można uznać za potężne i prestiżowe. Dzisiaj z faktoringu może skorzystać każda firma, nawet mała i bez doświadczenia na rynku. Sprawdź, czym jest faktoring z regresem i dlaczego warto korzystać z faktoringu!
Czym w ogóle jest faktoring?
Faktoring obecnie jest jedną z najbardziej pożądanych usług finansowych na świecie. Z powodzeniem można traktować ją jako zamiennik kredytu obrotowego. W tej usłudze chodzi o to, że przedsiębiorstwo wystawia faktury swoim klientom z odroczonym terminem płatności (może to być na przykład 90 dni), ale nie musi wcale czekać na pieniądze, gdyż firma faktoringowa od razu zapłaci za faktury. Ilość faktur, jaką można spieniężyć to kwestia indywidualnych ustaleń z faktorem. Faktoring może być pełny lub niepełny.
Czym jest faktoring z regresem?
Jeśli chodzi o faktoring z regresem (niepełnym), to firma faktoringowa nie bierze na siebie odpowiedzialności z tytułu niewypłacalności kontrahenta firmy korzystającej z usług faktoringowych. Ta forma faktoringu jest najczęściej stosowana, ale wcześniej faktor weryfikuje sytuację finansową takich kontrahentów i w razie potrzeby pomaga w odzyskiwaniu należności (również na drodze sądowej). Niestety, jeśli dłużnik faktoringowy nie ureguluje faktury w terminie, to faktorant musi zwrócić środki firmie faktoringowej.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.
Fot. Shutterstock