Przesiewacze zataczające to urządzenia, które wykorzystywane są w procesie separacji materiałów sypkich i mokrych. Zasada ich działania różni się od tej, o jaką opierają się przesiewacze wibracyjne. Jak działa przesiewacz zataczający i jakie jest jego zastosowanie?
Zasada działania przesiewacza zataczającego
Podobnie, jak w przesiewaczach wibracyjnych, tak i w przesiewaczach zataczających, frakcjonowanie materiału odbywa się za pomocą sit, na jakie ten materiał trafia. Sita wprowadzane są w ruch – w przesiewaczach wibracyjnych za pomocą drgań, z kolei w przesiewaczach zataczających dzięki ruchom okrężnym. Zasadę działania przesiewacza zataczającego można porównać do procesu odsiewania błota od złota, jakie za pomocą ręcznych sit pozwalało uczestnikom gorączki złota odnaleźć mniejsze bądź większe kawałki tego cennego kruszcu.
Przesiewacz zataczający a wibracyjny – najważniejsze różnice
Zadaniem obu tych urządzeń jest frakcjonowanie materiału na poszczególne frakcje. Jednak dzięki temu, że w przesiewaczach zataczających proces ten odbywa się w oparciu o okrężne ruchy sita, wyróżnia się on innymi właściwościami. Przede wszystkim użycie przesiewacza zataczającego minimalizuje ryzyko zapychania się sit, do czego może prowadzić przesiewanie pylących się materiałów w przesiewaczach wibracyjnych. Ruchy zataczający są także łaskawsze dla delikatniejszych materiałów niż ruchy wibracyjne – nie prowadzą do uszkodzeń mechanicznych i zmiany w strukturze w delikatnych produktach.
Frakcjonowanie w przesiewaczach zataczających rozpoczyna się na środku sita i w następstwie jego ruchu oddala się ku zewnętrznej jego części. Dzięki temu przesiewacz zataczający jest urządzeniem bardzo precyzyjnym i pozwala oddzielić od siebie frakcje bardzo zbliżone wielkością pojedynczych ziaren.
Zastosowanie przesiewacza zataczającego
Przesiewacz zataczający stosowane są wszędzie tam, gdzie frakcjonowanie za pomocą ruchów wibracyjnych się nie sprawdza. Urządzenia tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do przesiewania produktów pylących – podczas ruchu okrężnego w dużym stopniu dochodzi do samoistnego odpylania ok w sitach. Ponadto przesiewacze zataczające znajdują zastosowanie w przetwórstwie produktów delikatnych i podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Należą do nich między innymi: herbata, przyprawy, mąki, proszki mineralne i plastikowe.
Zamawiając przesiewacz zataczający do swojej firmy, należy przedstawić dostawcy wszystkie szczegóły produkcji. Dzięki temu będzie możliwe skonfigurowanie urządzenia z uwzględnieniem warunków pracy, do jakiej będzie wykorzystywany.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.
Fot. Shutterstock.