Ból pleców i drętwienie kończyn są coraz powszechniejszym zjawiskiem towarzyszącym wszystkim, którzy spędzają długie godziny przy biurkach. Aż 60 do 80% osób wykonujących swoją pracę w pozycji siedzącej skarży się bóle pleców oraz inne dolegliwości wynikające z utrzymania przez długi czas nieprawidłowej pozycji. Nie trzeba dodawać, iż tego typu zjawisko przyczynia się do obniżenia wydajności pracy.
Wielu pracodawców zapomina, że ergonomiczne standardy powinny determinować wybór wyposażenia, jakim są krzesła biurowe. W tym przypadku wygoda nie oznacza jedynie miękkiego siedziska. Producenci krzeseł biurowych prześcigają się w zakresie dbałości o inne aspekty konstrukcyjne, które często umykają uwadze użytkowników.
Krzesła biurowe, cechy poprawiające warunki pracy:
- Mechanizm regulujący wysokość oparcia
- Wyprofilowane oparcie wspomagające część lędźwiową
- Regulacja kąta odchylenia oparcia
- Wygodne podłokietniki
Krzesła biurowe — akcesoria dodatkowe
Z pewnością nie zaszkodzi także zagłówek oraz dopasowany do wzrostu pracownika podnóżek. Nie są to może elementy niezbędne, jednak ich zastosowanie poprawi komfort pracy, a tym samym przyjemność z jej wykonywania.
Kółka montowane w stopie krzesła mogą pomóc w przemieszczaniu się po biurze bez konieczności uciążliwego wstawania z miejsca, jednak zdecydowanie bardziej chodzi tutaj o utrzymanie odpowiedniej odległości pomiędzy fotelem, biurem i monitorem. Łatwiej zachować po prostu odpowiednią odległość krzesła od blatu biurka.
Powyższe cechy znajdą także zastosowanie w domach. Warto pamiętać szczególnie o dzieciach, które spędzają coraz więcej czasu na nauce. Poprawna postawa w trakcie odrabiania lekcji z pewnością wpłynie pozytywnie na młode, kształtujące się kręgosłupy dzieci.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą MIRAT https://mirat.eu/.
Fot Shutterstock