Vat czy ryczałt

Wszystko na temat podatków, stawki, zmiany, kiedy płacić, jak nie płacić. VAT, PIT i inne. Zadawaj pytania, udzielaj odpowiedzi, pomagaj innym.
Ramiś

Vat czy ryczałt

Post autor: Ramiś »

Działalność copywriterska - Vat i ryczałt? Na czym to polega? Czy to, że oddaję 23 proc. Vatu plus 18 proc. od całego dochodu? Nie rozumiem... Może znacie dobrą i niedrogą księgową online lub Wrocław? Istnieje darmowy program do wystawiania faktur? NIP dostanę automatycznie, czy muszę składać wniosek do US? Od wczoraj mam działalność i mnóstwo niewiadomych...

Żwacz

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: Żwacz »

Niestety tak jest jak mówisz - masz korzyść w postaci odliczania vatu, ale jeśli nie masz kosztów stałych (jak np.towar w handlu, lokal, dużo paliwa) to nie ma sensu na ksiedze przychodów i rozchodów być. Jeśli planujesz sprzedać swoje uslugi na mniej niz 200tys zł rocznie to siedź bez vatu, bo wtedy oddajesz tylko podatek od dochodu lub ryczalt. Nie wiem jaka jest stawka na takie uslugi na ryczałcie, najlepiej jak sobie na papierze przeliczysz planowane przychody i je "opodatkujesz" na kartce to wyjdzie Ci ile Ci zostanie. Najważniejsze jest to, żebyś nie pakowała się w VAT jeśli nie masz wyraźnego powodu. Poza tym jest tutaj wiele formalnosci jak konieczność wpisania się na białą listę podatników vat. Jak jest opisane tutaj: nakonto.com.pl

gucz meble

Awatar użytkownika
pestka
Posty: 113
Rejestracja: 26 wrz 2019, 21:32

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: pestka »

Z rozliczanie trzeba być naprawdę ostrożnym, bo wiecie jak jest... Z US nie ma żartów, po co robić sobie problemy... Dlatego to o czym należy pamiętać między innymi, to aby trzymać terminy jpk . No i trzeba zwracać uwagę, aby żadne błędny nie powstały.

Awatar użytkownika
raptak
Posty: 341
Rejestracja: 05 lis 2019, 20:41

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: raptak »

Ogólnie na te pytania musimy sobie już odpowiedzieć sami i ja jestem zdania, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest płacić podatek VAT. Całkiem niedawno także czytałem w artykule https://www.kreatywna.pl/biznes/praca/s ... na-wynosi/ ile tak naprawdę wynosi podatek VAY w Anglii.

Kaźmirz

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: Kaźmirz »

Moim zdaniem z takim zapytaniem zdecydowanie najlepiej jest się udać do specjalistów aby nam po prostu doradzili. Ja także całkiem niedawno rozpocząłem współpracę z firmą https://taxology.co/pl/ gdyż zależało mi na tym, aby w poprawny sposób rozliczać podatki VAT w UE.

ODPOWIEDZ